Youth Sports

 Like-us-on-facebook-logo

Youth Soccer

 

Youth Fall Soccer Champions

8&9 Warriors6&7 Storm

10&11 Strikers12-15 Rush16-18 Tsunami

6&7 Storm: Coach Shawn Baughman                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Team Members: Malachi Achenbach, Landen Ahrens, Margaret Baughman, Ryan Graupmann, Robert Jackson, Isaiah Johnson, Liana Leang, Georgia Rountree, Sophia Stevens, Herbert Wells III, Trent Xinos, Wade Xinos

8&9 Warriors: Coaches Tom Thompson and Wendy Tompson                                                                                                                                                                                                                                                                                          Team Members: Sophie Black, Eann Corning, Braydon Coxford, Julianna Dimperio, Megan Johnes, Josh Lucas, Lucas Meidel, Carter Ponton, Megan Richardson, Andrew Thompson, Peter Thompson, Makenzie Trader

10&11 Strikers: Coach Frank Oberle                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Team Members: Zachary Bell, Ashley Bryarnt, Jackson Dimperio, Keith Foskey, Sekou Frye, Jr, Amani Green, Shelby Huffaker, Brennan Niedfeldt, Connor Oberle, Aubrey Richardson, Thomas Rose, Mary Shelor

12-15 Rush: Coach Ruby Holloway                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Team Members: Katelyn Bryant, Zachary Colbert, Elizabeth Cox, Josiah Forbes, Fern Glass, Dallas Holloway, Ariel Jurgens, Luke King, Dawson Meidel, Devin Strother, Natalie Tafoya, Zion Williams, David Windt, Matthew Windt, Haley Zoladkiewicz

16-18 Tsunami: Coach Kristen Donovan                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Team Members: Daemon Carroll, Logan Edwards, Adrianne Gutierrez, Skylar Hedgepeth, Kira Iannetta, Brian Ronstrom, Brooke Ronstrom

 

Youth Basketball Champions

6&7 Bulldogs '178&9 Smithfield Ballers '1710&11 Hard Work '1712-14 Bulls '17

Congratulations to the 2017  Youth Basketball Winners from Isle of Wight!

6&7 Bulldogs: Coaches Royal Hunt and Harold Shears                                                                                                                               
 Team Members; Mark Thomas, Harold Shears, Jr., Ashon Ruffin, Brandon Diggs, Camden Pierce, Royal Hunt, Jr., Joelle Ellis, Herimione Slade, John Hunt

8&9 Smithfield Ballers: Coaches Erik Cypress and Denzel Williams                                                                                                                                                                                                                                                                    Team Members; Makayla Mclean, Brendan O’Boyle, Jayden Cypress, Eric Fenner, Jaden Shearn, Jayden Wiggins, Michael Williams, Aidan McDonald, ElijahRobinson

10&11 Hard Work: Coaches Reggie Jetton and Tyrone Melvin                                                                                                                                                                                                                                                                             Team Members; Joshua Vincent, Payton Shipman, Nicole Donaldson, Reggie Jetton, Jr., James Fitchett, Timothy Neal, Tamir Melvin

12-14 Bulls: Coaches Shea Robertson, Marcus Custis, Rod Simon and Derek Boone                                                                                                                                                                                                                                                 Team Members: Matthew Bowman, Arthur Allmond, Chaz Higgins, Markese Custis, Che Mullins, Karon Mavin, Dereyon Goodwin, Noah Conyers, Tyler Simon, Christopher Scott, Aubrey Richardson

Want to make a difference in the life of a child?

Sign up to Volunteer Coach!

We are always looking for Volunteer Coaches for our Youth Leagues. The rewards are endless! If you are not able to be a head coach, we are always looking for assistant coaches. All you will be required to do is attend one coaches certification training, conduct a practice once a week, attend a game on Saturdays, and most important HAVE FUN. Being a volunteer coach is also a great way of staying involved with your child’s activities and to give back to your community. For more information on coaching a youth sports team call the Nike Park office at 757-357-2291.

About IOW County
AFDAC
Assessments
Athletics and Sports
BUDGET DOCUMENTS
Board of Supervisors
BZA
Citizen Self Service
Commission on Aging
County Fair
County TV
Elections
HARC
Hurricane
FOIA Requests
IOW Home Page
IOW Home Page
IWAlert
Map Gallery
Newcomers Guide
Nike Park SK8
Pay Animal Services
Pay Emergency Services
Pay for Permit
Pay Taxes
Pay Water Bill
Pet License
Planning Commission
Property Map
Public Records
Purchasing
Recreation
Recreation Facilities
Surplus Items
Transportation
Wetlands Board

Novus BoardWeb Employee Portal

A community of CHOICE committed to excellence.